Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015

ΔΙΔ/ΧΟ - ΟΡΕΣΤΗΣ 3 - 0 ΣΤΟΝ ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΑΓΩΝΑ

Ανώτερο το Διδ/χο (κυρίως στο Β΄ ημίχρονο) και πολύ εύκολα επικράτησε του Ορέστη στον, για την 12η αγωνιστική, σημερινό αγώνα  με σκορ το βαρύ 3 - 0. Στο Α΄ημίχρονο το παιχνίδι ήταν σχεδόν ισορροπημένο (είχε ελαφρά υπεροχή το Διδ/χο) και με πολλές φάσεις στις δυο εστίες. Παρά τις ελλείψεις του ο Ορέστης στάθηκε καλά και φάνηκε ότι θα διεκδικούσε τη νίκη στο ματς και ότι "θα πλήρωνε ακριβά το τομάρι του" προκειμένου να το χάσει. Και ενώ όλα εξελίσσονταν ομαλά  στο  38΄ σε μια σέντρα του Διδ/χου έξω από την περιοχή του Ορέστη, η μπάλα μετά από λάθος αμυνόμενου στρώθηκε σε επιθετικό του Διδ/χου, που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Συρτό δυνατό σουτ και 1 - 0. Με την έναρξη του Β΄ημιχρόνου όλα ήρθαν ανάποδα. Στο 48΄ αποβάλλεται με 2η κίτρινη ο Βαγγέλης Καδόπουλος (υπερβολικός ο ζήλος του διαιτητή, καθώς ήταν μεν φάουλ αλλά όλα τα φάουλ δεν είναι και κίτρινη κάρτα). Με την εκτέλεση του φάουλ στο 49΄(μετά τις σχετικές διαμαρτυρίες) γίνεται το 2 - 0 αφού περιέργως η μπάλα ξεγέλασε αμυντικούς και τερματοφύλακα και κυριολεκτικά περνώντας από το "κεφάλι βελόνας" κατέληξε στα δίχτυα. Η ομάδα κατέρρευσε και σε τρία λεπτά στο 52΄ ο Γιώργος Θεμελάκης από πλάγια κεραυνοβόλησε τον Παναγιώτη Οτέμπερη, όταν μετά από άστοχη προσπάθεια αμυντικού, του ήρθε η μπάλα στα πόδια, γράφοντας το 3 - 0. Από κει και μετά το παιχνίδι δεν είχε ενδιαφέρον, ο Ορέστης απείλησε ελάχιστες φορές ενώ το Διδ/χο θα μπορούσε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ.
Η διαιτησία των κ.κ. Σιδηρόπουλου, Βασιλειάδη, Γιασλά κατά τ' άλλα καλή.
Σύνθεση Ορέστη : Οτέμπερης, Καπουκράνης (55΄ Νένογλου), Καδόπουλος, Αλεξακούδης Γ., Χατζημιχάλης Α., Δήμου, Βλασίδης, Παπαζήσης, Μπακιρτζής (79΄ Αλεξακούδης Π.), Παπαθανασίου (67΄ Ασημόνης), Παγωνίδης.