Σάββατο 16 Μαρτίου 2019

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΕΣΤΗ : 3 - 1 ΤΟΝ ΠΟΝΤΙΑΚΟ

Δίκαιη αλλά πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε ο Ορέστης (φορούσε την κόκκινη στολή, αφού ο Ποντιακός ήταν στα μπλε) απέναντι στη μαχητική και πολύ καλά στημένη ομάδα του Ποντιακού. Μπορεί ο Ορέστης να είναι πρωτοπόρος αλλά και ο Ποντιακός σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειχνε να είναι ομάδα ουραγός. Αδικείται σίγουρα με το να βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Παρά τη δυναμική παρουσία του Ποντιακού ο Ορέστης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δημιούργησε αρκετές καλές ευκαιρίες χωρίς να τις εκμεταλλευτεί και παρά λίγο να έχει βαθμολογική απώλεια. Το 1ο γκολ πέτυχε  στο 3΄ με απ' ευθείας κόρνερ (ο Ορέστης είχε τον αέρα με το μέρος του στο Α΄ημίχρονο) με τον Κώστα Ανδρεάδη. Στο 67΄ και μετά από κόρνερ με αυτογκόλ ο Ερρίκος Μπακογιάννης έκανε το 1 - 1 προ του Αγγελακάκη. Η πίεση του Ορέστη μετά την ισοφάριση καρποφόρησε στο 85΄ όταν μετά από φάουλ του Δημήτρη Ιντζέ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε από επιτιθέμενους και αμυνόμενους ξεγέλασε τον πολύ καλό τερματοφύλακα του Ποντιακού και κατέληξε στην εστία του γράφοντας το 2 - 1. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με υποδειγματική αντεπίθεση  ο Ερρίκος Μπακογιάννης μετά από ασίστ του Κώστα Ανδρεάδη έκανε το 3 - 1.
Η διαιτησία των κ.κ. Κεφίλη, Κίτσου και Κωνσταντάκη παρά τις εκατέρωθεν γκρίνιες ήταν γενικά καλή.
Σύνθεση Ορέστη : Γαλλής, Τσιτσκάρης, Αλεξιάδης (72΄ Τσουκάρης)  Κοτζά, Πετρόπουλος Χρ.,  Πετρόπουλος Στέφ., Δαρβούδης (69΄ Βλάχος), Ανδρεάδης, Ιντζές, Αβογιάν (27΄ λ. τρ. Νάκου), Ελευθεριάδης (60΄ Μπακογιάννης).