Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018

ΟΡΕΣΤΗΣ - ΣΟΥΦΛΙ 2 - 2 (14Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Οδυνηρή ισοπαλία παρεχώρησε ο Ορέστης στην έδρα του στον Έβρο Σουφλίου με σκορ 2 - 2 για την 14η αγωνιστική.Έτσι αφ΄ενός μεν δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα των Φερρών στην Κορνοφωλιά (1 - 1), αφ΄ετέρου δε έχασε έδαφος απέναντι στον Εθνικό, που πέρασε από τη Νίψα, άνετα με σκορ  3 - 0. Το χιόνι που έπεφτε και ο βοριάς σίγουρα επηρέασαν τις κινήσεις όλων των ποδοσφαιριστών με αποτέλεσμα το παιχνίδι  να έχει κυρίαρχο στοιχείο τη δύναμη. Στο Α΄ ημίχρονο ο Έβρος ελαφρώς ήταν καλύτερος και ευτύχησε να προηγηθεί σε μια φάση διαρκείας μετά από κόρνερ στο 45΄ του αγώνα. Προηγουμένως δυο φορές ο Άκης Ζλατάνης με υπέροχες προσπάθειες απέτρεψε το άνοιγμα του σκορ νωρίτερα. Ο Ορέστης από την πλευρά του φανερά αγχωμένος αλλά και φλύαρος με πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις δεν απείλησε ιδιαίτερα. Στο Β΄ ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν, η ομάδα μας κυριάρχησε, έπαιξε μονότερμα το Σουφλί, έχασε πολλες ευκαιρίες αλλά τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει δυο φορές. Αρχικά ισοφάρισε στο 59΄ με ωραία κεφαλιά του Θάνου Ρουσσίδη σε 1 - 1 και στο 82΄ με πλασέ  και πάλι  του Θάνου Ρουσσίδη ισοφάρισε σε 2 - 2. Ενδιάμεσα στο 74΄ μετά από απανωτά χοντρά λάθη της άμυνας του Ορέστη σε αντεπίθεση η ομάδα του Έβρου είχε προηγηθεί με 2 - 1. Στο 88΄ σε ανατροπή του Ρουσσίδη, ο Ορέστης ζήτησε πέναλτι αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη και συνέχισε το παιχνίδι.
Καλή η διαιτησία των κ.κ. Σιδηρόπουλου, Σαββούδη και Θεοδωρακέλη.
Σύνθεση Ορέστη : Ζλατάνης, Κοτζά (46΄ Κώστογλου), Ντινούδης, Τζουμακίδης (λ. τρ. 73΄ Ρουσσίδης Θ.), Πετρόπουλος (83΄ Τσιτσκάρης), Παρασκευάς, Δαρβούδης, Ζότεφ (63΄ Οικονόμου), Καλυμνιός, Οτέμπερης, Ρουσσίδης Αθ.